Iskolaelőkészítő fejlesztés otthon: egyszerű játékok és gyakorlatok, amelyek segítenek felkészülni az iskolára
A cikk szerzője, Szalai – Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az Tanulási Coach és Kulcsár – féle mozgásfejlesztő, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója.
A sikeres iskolakezdéshez számos képességre van szükség: koncentrációra, finommotorikai készségekre, alapvető nyelvi és számfogalomra, valamint szociális és érzelmi érettségre. Ezeknek a készségeknek a fejlesztése nemcsak az óvodában történhet, hanem otthoni környezetben is – játékosan, természetes módon és a család támogatásával.
Az otthoni iskola előkészítő fejlesztés lehetőséget ad arra, hogy a szülők minőségi időt töltsenek együtt gyermekükkel, miközben játékos módon készítik fel őket a rájuk váró iskolai kihívásokra. Ezzel nemcsak az iskolakezdést teszik könnyebbé, hanem egy biztos alapot is nyújtanak számukra a tanuláshoz. Ráadásul az otthoni feladatok segítenek a gyermekek önbizalmának erősítésében is, hiszen minden sikeres kis feladat egy újabb lépés az önállóság és az önértékelés felé.
Ebben a cikkben olyan egyszerű, mégis hatékony játékokat és gyakorlatokat mutatok be, amelyeket a szülők könnyedén beilleszthetnek a mindennapokba, hogy támogassák gyermekük iskolaelőkészítő fejlődését.
Finommotorika fejlesztése: gyurma, rajzolás és olló használata
A finommotorika fejlesztése alapvető szerepet játszik az iskolaelőkészítő folyamatban, hiszen ezek a képességek segítik a gyerekeket az olyan precíz mozdulatok elsajátításában, mint a ceruzafogás, az írás és a rajzolás. Az ujjak és a kéz izmainak erősítése már óvodás korban elkezdhető és számos egyszerű, játékos módszer áll a szülők rendelkezésére, hogy ezt támogassák.
A gyurma formázása, gyúrása, csipkedése és lapítása kiválóan erősíti az ujjakat és a kéz izmait, miközben a gyerekek kreativitását is fejleszti. A gyerekek különböző formákat készíthetnek, vagy „kígyókat” gyúrhatnak, amelyeket aztán különféle méretű darabokra vághatnak, így fejlesztve a finom kézügyességüket.
A rajzolás és a színezés kiváló módja a kéz stabilitásának és a finom mozdulatok kontrollálásának fejlesztésére. Engedjük, hogy a gyermek szabadon válasszon színeket és formákat, hiszen ezzel nemcsak az izmait erősíti, hanem önkifejezésre is ösztönözzük. Jó ötlet például sablonokat vagy színezőket adni nekik, amelyeknél a vonalon belül kell maradniuk, ezáltal gyakorolhatják a pontosságot és az önkontrollt.
Az ollóval való vágás igazi kihívás a kisgyerekek számára, hiszen finommotoros mozdulatokat igényel és fejleszti a kéz-szem koordinációt is. Kezdjük egyszerű, vastag vonalú formák kivágásával, majd fokozatosan térjünk át bonyolultabb alakzatokra. Fontos, hogy gyermekek számára tervezett, tompa végű ollót használjunk és mindig ügyeljünk a biztonságra.
Djeco Rajzolás lépésről lépésre- állatos
Remek eszköz a rajzolás gyakorlásához. A játék lépésről lépésre mutatja meg a megrajzolni kívánt formákat. Biztosan ismerős a szituáció, amikor a gyermeked kér, hogy rajzolj neki egy járművet, kutyát stb és fogalmad sincs hogyan kezdj hozzá. Ez ebben a szituációban nagy segítség lehet ez a játék. Csak elő kell venni a letörölhető rajztáblát és a hozzátartozó sablonokat és indulhat a móka!
Számfogalom és mennyiségek megértése
Az iskolakezdéshez elengedhetetlen, hogy a gyermekek rendelkezzenek alapvető számfogalommal, hiszen így könnyebben sajátítják el a matematika alapjait. A számok világával való megismerkedés azonban nem kell, hogy bonyolult legyen – számos egyszerű, hétköznapi játék révén is támogathatjuk ezt a fejlődést. Az alábbi tevékenységek segítségével a gyermekek játékosan tanulhatnak számolni, mennyiségeket összehasonlítani és sorba rendezni.
Kérjük meg a gyermeket, hogy rendezze sorba tárgyakat méret, szín vagy mennyiség szerint. Például rendezheti az autókat a legkisebbtől a legnagyobbig, vagy gombokat színek szerint. Ez a tevékenység nemcsak a számolási képességeket, hanem a logikai gondolkodást és a mintafelismerést is fejleszti.
Az otthoni iskolaelőkészítő fejlesztés során az építőkockák használata nagyon hasznos
Építőkockákkal vagy legóval való játék közben kérjük meg a gyermeket, hogy építsen bizonyos mennyiségű elemből álló tornyokat. Ezzel nemcsak a számolást gyakorolja, hanem megtanulja a pontos méréseket is, ami fejleszti a térbeli tájékozódást és a mennyiségi érzékelést.
Bingó a számokkal- matematikai képességeket fejlesztő játék
Fedezd fel a Djeco által tervezett Számolós Bingo társasjátékot, egy különleges és izgalmas játékot, ami lehetővé teszi a kisebb gyerekek számára, hogy játékos formában sajátítsák el a számlálás és számolás alapjait.
Figyelem és koncentráció fejlesztése: memóriajátékok és egyszerű feladatok
Az iskolában való sikeres részvételhez elengedhetetlen, hogy a gyerekek képesek legyenek koncentrálni és hosszabb ideig figyelni. A figyelem és koncentráció fejlesztését már óvodás korban el lehet kezdeni, méghozzá szórakoztató, játékos feladatokon keresztül. Az alábbi gyakorlatok segítenek a gyerekeknek abban, hogy megtanulják összpontosítani a figyelmüket és hosszabb ideig kitartsanak egy-egy tevékenység mellett.
Az egyszerű memóriajátékok, ahol a gyermekeknek képkártyákat kell párosítaniuk, kiválóan fejlesztik a memóriát és a koncentrációt. A játék során figyelniük kell a képek helyére és meg kell jegyezniük azokat, így aktívan dolgoztatják a memóriájukat, miközben jól szórakoznak.
Válasszunk ki különböző színű és formájú tárgyakat, amelyeket a gyermeknek párosítania kell. Ez a feladat egyszerűnek tűnhet, de remekül fejleszti a megfigyelőképességet és a koncentrációt, hiszen a gyermeknek folyamatosan figyelniük kell a részletekre.
Készítsünk olyan feladatokat, amelyekben a gyermek számára egyszerű, sorozatos lépéseket kell követnie. Például kérjük meg őt, hogy rakjon sorrendbe tárgyakat egy adott szín vagy méret alapján, vagy építsen egy kis tornyot bizonyos szabályok szerint. Ezek a gyakorlatok hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermek megtanulja követni utasításokat és koncentrálni az egyes lépésekre.
A keresős játékok – mint például „találd meg a különbséget” vagy „keresd meg a képen a rejtett tárgyakat” – szintén remek módjai a figyelem fejlesztésének. Ezek a játékok nemcsak szórakoztatóak, de arra késztetik a gyerekeket, hogy alaposan megfigyeljék a képeket és összpontosítsanak a feladatra.
Kérjük meg a gyereket, hogy találjon ki egy rövid történetet, amelyet aztán nekünk is el kell mondania, vagy játsszunk láncmesét, ahol felváltva folytatjuk egymás mondatát. Ez a játék remekül fejleszti a verbális kifejezőkészséget és a koncentrációt, hiszen figyelni kell a történet összefüggéseire és emlékezni a korábbi részletekre.
Nyelvi készségek és szókincs fejlesztése: mesék és beszélgetések
Az iskolakezdéshez elengedhetetlen, hogy a gyermekek rendelkezzenek megfelelő nyelvi készségekkel és gazdag szókészlettel, hiszen ez alapozza meg a későbbi olvasás- és írástanulást, valamint a sikeres kommunikációt. A nyelvi készségek fejlesztése természetesen, játékosan is történhet, és kiváló lehetőséget ad a szülőknek, hogy minőségi időt töltsenek a gyermekükkel.
A mesék világa nemcsak szórakoztató, de segít a gyermekek nyelvi készségeinek fejlődésében is. A rendszeres meseolvasás során a gyermekek új szavakat tanulnak, fejlődik a kifejezőkészségük, és egyre jobban értik a történetek összefüggéseit. Bátorítsuk őket, hogy mondják el, mi történt a mesében, vagy próbálják meg ők maguk kitalálni, mi következhet, így aktívan használhatják az újonnan tanult szavakat.
A szógyűjtő játékok, mint például „Mit visz a hajó?” vagy „Mi kerülhet a kosárba?” kiválóan alkalmasak a szókincs bővítésére. Ezek a játékok arra ösztönzik a gyermeket, hogy új szavakat tanuljanak és segítséget nyújtanak a kategóriák (pl. gyümölcsök, állatok, ruhadarabok) megértésében, ami később az iskolai tanulás során is hasznos lesz.
Katudi- beszédfejlesztő játék
Ez egy Djeco által készített kommunikációs és szövegértési készségeket fejlesztő játék, amiben a játékosoknak gyorsabban kell felismerniük a játékvezető által leírt képet, mint a többieknek. Továbbá a játék fejleszti a memóriát és a megfigyelő készséget is.
Térérzékelés és tájékozódás: építőkockák és irányjátékok
A térérzékelés és a tájékozódási képesség fejlesztése az iskolakezdéshez nélkülözhetetlen, hiszen ezek segítenek a gyerekeknek abban, hogy megértsék a környezetükben lévő viszonyokat és könnyebben eligazodjanak a térben. Ezek az alapkészségek az írás, olvasás és a matematikai gondolkodás fejlődéséhez is hozzájárulnak.
Az építőkockák, legók vagy más építőelemek használata nemcsak a kreativitást, hanem a térbeli tájékozódást is fejleszti. Kérjük meg a gyermeket, hogy építsen tornyokat vagy építményeket meghatározott alakzatokban, vagy próbálja meg egy minta alapján újraalkotni a látott formát. Ezzel a gyakorlatokkal a gyermekek megértik a térbeli viszonyokat és fejlesztik a háromdimenziós látásukat.
Az irányjátékok, amelyek során a gyerekeknek balra, jobbra, előre vagy hátra kell mozogniuk, nagyszerűen segítik az irányok megértését. Például egy „kincskereső” játékban a szülő adhat irányokat (pl. „menj három lépést jobbra, majd egyet előre”), amelyeket követve a gyermek eljut a „kincshez”. Ez a játék fejleszti a térbeli tájékozódási képességet és a koncentrációt.
A papíron, táblán vagy akár kültéren kialakított labirintusokban való eligazodás szintén kiválóan fejleszti a térérzékelést és a probléma-megoldási készséget. A gyerekeknek követniük kell az útvonalakat, meg kell találniuk a kiutat, ami segít a vizuális tájékozódás és a logikus gondolkodás fejlesztésében.
Alakzatok és formák-téri tájékozódást fejlesztő játék
A Djeco Eduludo sorozatának ezen része, az „Alakzatok és Formák” játék, a gyerekeknek kínál lehetőséget a geometriai alakzatok és formák felfedezésére. Ez a gondosan megtervezett játék arra ösztönzi a gyerekeket, hogy játékos környezetben fejlesszék térbeli látásukat, logikai gondolkodásukat és problémamegoldó képességeiket.
Az iskolakezdésre való felkészülés egy izgalmas, ám kihívásokkal teli időszak mind a gyermekek, mind a szülők számára. A fent bemutatott játékos tevékenységek nemcsak a gyerekek alapvető készségeit fejlesztik, hanem lehetőséget adnak a közös időtöltésre, amely erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot is. Fontos emlékezni arra, hogy a tanulás legjobb módja ebben a korban a játék, hiszen a gyermekek így szabadon próbálhatják ki képességeiket, miközben élményekkel gazdagodnak.
Mozgásra fel! - ingyenes társasjáték
Ingyenesen letölthető társasjáték a gyermeked mozgásfejlesztéséhez!
Macis játék - ingyenes társasjáték óvodásoknak
Ingyenesen letölthető társasjáték a óvódás gyermeked fejlesztéséhez!
Iskola előkészítő foglalkozás
Játékos tanulást elősegítő foglalkozások nagycsoportos óvodások részére.
Kulcsár - féle komplex mozgásfejlesztés
Nem csak személyesen de akár már ONLINE IS ELÉRHETŐ!